א.ב מוראנו לוגו
קרקעות בזול

קרקעות בזול – כל מה שחשוב להכיר טרם בחירת קרקע חקלאית

לא מעט משקיעים בוחרים להשקיע את מיטב כספם בקרקע חקלאית אשר עתידה לעבור הליך שינויי ייעוד והפשרה, מה שיוביל לעליית ערך משמעותית בעלת אחוזי תשואה תלת ספרתיים. אם גם אתם מעוניינים להשקיע את כספכם ולעצור את הליך צבירת האבק בשלל תוכניות הפק"מ המוצעות כיום, חשוב לדעת כי אחד מאפיקי ההשקעה האטרקטיביים ביותר הוא קרקעות בזול. קרקעות בזול מאפשרות למשקיעים רבים עם הון מוגבל להצליח לעמוד ברכישת חלקה אשר עתידה להכפיל ואף לשלש את ערכה בעת הפשרתה. אך רגע לפני שניגע בכל הנקודות החשובות ביותר שיסייעו לכם לאתר את הקרקעות הזולות, האטרקטיביות ובעלות הסיכון הנמוך ביותר, חשוב להכיר מספר נקודות עקרוניות אודות קרקע להשקעה והליך ההפשרה. ראשית, חשוב לדעת כי ישנן לא מעט קרקעות בזול אשר מיועדות לצורכי חקלאות בלבד, כלומר, שלא ניתן לבנות עליהן דירות מגורים או מתחמי מסחר כלל. קרקעות להשקעה אלה, ישלשו את ערכן כאשר הן יחלו את הליך ההפשרה שישנה את ייעודן ובסופו ניתן יהיה לבנות דירות מגורים או מתחמי מסחר על הקרקע. חשוב להדגיש ולומר כי לא כל קרקע בזול אשר מוגדרת כקרקע חקלאית, תעבור הליך הפשרה שישלש את ערכה. לכן, קיימת חשיבות רבה לדעת לבחור נכון קרקעות בזול בעלות סיכון נמוך וסיכוי גבוה. א.ב מוראנו עוסקין בתחום מזה לא מעט שנים ומכירים היטב את כל השיטות לאיתור קרקעות בזול שעתידות לעבור הליך הפשרה בעתיד הקרוב.

מיקום הקרקע – כל הבחינות שאתם נדרשים לעשות

אם החלטתם שאתם שמים סוף לתוכניות הפק"מ אשר משאירות את כספכם כמעט ללא תנועה בעזרת רכישת קרקע להשקעה, הנה לכם כל הנקודות החשובות ביותר שאתם חייבים להכיר. ראשית, לפני שאתם ממהרים לרכוש קרקעות בזול, חשוב לבדוק היטב את מיקומן. א.ב מוראנו מקפידים לבחור בקפידה קרקעות זולות במיקומים הטובים ביותר במטרה להקטין את הסיכון שהקרקע החקלאית תשאר במצבה הנוכחי לעוד שנים ארוכות. אז איך להשקיע נכון בנדל"ן על סמך מיקום הקרקע אתם שואלים? בעזרת שתי בדיקות פשוטות. הראשונה היא בדיקת הקרקעות הסמוכות לחלקה בה אתם מתעניינים והשניה היא בדיקה כללית אודות תוכניות התב"ע של הקרקעות באזור. חשוב לדעת כי וועדות התכנון והבניה אשר ממונות על הליכי הפשרת קרקעות בזול מעדיפות להפשיר חלקות המסוכות לקרקעות עירוניות שהופשרו בעבר. הליך הפשרת קרקעות בזול בחלקות שאינן סמוכות לקרקעות עירוניות ומופשרות עלול ליצור מעין מובלעות מופשרות וחוסר סדר. לעומת זאת, הליך הפשרת קרקעות בזול הסמוכות לקרקעות מופשרות יצור שטח טריטוריאלי אחיד ורציף. לכן, כבר בצעד הראשון שלכם בדרך להשלמת הליך רכישת קרקע להשקעה, חשוב לאתר קרקעות בזול הסמוכות לקרקעות שכבר עברו את הליך ההפשרה בעבר. לאחר השלמת צעד זה, חשוב לבחון את התוכניות העתידיות של הקרקע ברמה הארצית והרחבה יותר. ישנן קרקעות בזול המיועדות לנתיבי תחבורה, מסלולי רכבות בעתיד, פארקים עירוניים ועוד. כלל הייעודים הללו כנראה ימנעו מהחלקה לעבור את הליך ההפשרה. א.ב מוראנו מקפידים לבדוק לעומק בוועדה המקומית, האזורית והארצית את כלל התוכניות העתידיות לגבי הקרקע על מנת לוודא כי לא יהיה שום גורם שיפריע להליך ההפשרה ושילוש ערכה.

הכירו את תקן 22 – הערכת שמאי מקצועי

הנקודה הבאה שאתם חייבים להכיר טרם רכישת קרקע להשקעה היא בחינת התב"ע של הקרקע. התב"ע היא מעין תעודת זהות של הקרקע ובעזרתה תוכלו להכיר לא מעט פרטים חשובים אודות ההשקעה שלכם. בניגוד למקובל לחשוב, לא תידרשו לעבור מסכת עיכובים והתמודדות עם הליכים בירוקרטיים ארוכים ומייגעים עד שתצליחו לשים את ידכם על תוכניות התב"ע של קרקעות זולות להשקעה. כיום, בעידן האינטרנטי, ניתן לראות תוכניות רבות ברשת ללא כל צורך לחטט רגליכם בין הוועדות השונות לקבלת התוכניות. כמו כן חשוב להכיר את תקן 22 אשר נועד בכדי למנוע כמה שיותר מקרי הונאה ומרמה בעת הליך מכירת קרקעות בזול. תקן 22 המוענק על ידי שמאי מקצועי מאפשר לכם להכיר לעומק את הערכתו של איש מקצוע מיומן ומנוסה באשר לעתיד הקרקע. שמאי מקצועי אשר יודע לבחון את הנקודות החשובות ביותר אותן משקיעי נדל"ן רבים כלל לא מכירים, יאפשר לכם לקבל את התמונה המלאה והמדוייקת ביותר אודות קרקעות בזול להשקעה. א.ב מוראנו מקפידים להתייחס להערכותיו של השמאי בין כלל שלבי הבחינה הנוספים שהם עורכים לכל קרקע לפני שמחליטים כי היא אכן כדאית להשקעה. לפני תקן 22 היו לא מעט מקרי הונאה ומרמה בהליכי רכישת קרקע להשקעה בשל העובדה הפשוטה כי אנשים רבים שאינם מבינים לעומק את כל שלבי ההפשרה, ניסו לשלש את כספם ללא בדיקות מעמיקות ומספקות.

עלות הקרקע מעידה על כדאיות ההשקעה

מעבר לבחינות המעמיקות של מיקום קרקעות בזול, תוכניות התב"ע וכמובן עיון בהערכת השמאי, חשוב להכיר נתון נוסף אשר יכול להעיד על כדאיות ההשקעה והוא המחיר. מחיר הקרקע הוא הסימן האמין ביותר למצבה וסיכוייה לעבור את הליך ההפשרה המיוחל. חשוב להבין כי הליך ההפשרה כולל לא מעט שלבים ועלול לקחת מספר שנים מתחילתו ועד סופו. ככל שהקרקע בתולית יותר, כך מחירה יהיה זול יותר. ישנן קרקעות בזול אשר לא החלו שום שלב בכל שלבי ההפשרה ואף אינן צפויות להתחיל בעתיד הקרוב. המחיר של קרקעות אלה יהיה נמוך במיוחד בשל העובדה כי הסיכון בהשקעה גבוה (לא ניתן לראות מגמת התקדמות, מה שיכול להשאיר את המשקיע עם קרקע חקלאית ללא כל עליית ערך למשך שנים ארוכות). לעומת זאת, קרקעות להשקעה אשר החלו את שלבי ההפשרה הראשוניים או אף שולבו בהן תוכניות עתידיות יעלו מעט יותר, בהתאם לשלב המתקדם בו הן נמצאות (ניתן לראות מגמה ולהעריך כי הקרקע אכן תשלים את הפשרתה בעתיד הקרוב, מה שמוריד את סיכון ההשקעה).

השקעה נכונה – סיכון נמוך וסיכוי גבוה

א.ב מוראנו יודעים איך להשקיע נכון בנדל"ן, לרבות קרקעות בזול אשר עתידות להסב מאות אחוזי תשואה לבעליהן. אך חשוב לזכור כי גם לאחר מיצוי כלל הבדיקות האפשריות על הצד הטוב ביותר, קיים סיכוי לשינוי מפתיע אשר ישפיע על לוחות הזמנים של הליך ההפשרה. כל שאתם נדרשים לעשות על מנת לקנות קרקעות בזול ולהצליח למקסם את ההשקעה כך שהסיכון יהיה נמוך משמעותית בהשוואה לסיכוי הגדול, הוא להקפיד על כלל הנקודות שהובאו מעלה ולבדוק היטב את זהות המוכרים. לרוב, קרקעות חקלאיות להשקעה נמכרות על ידי יזמים שחשוב מאוד לבדוק את זהותם טרם מעמד הרכישה. בעזרת רשת האינטרנט תוכלו להכיר את ההיסטוריה של היזמים ולדעת האם אכן מדובר באנשי מקצוע מיומנים שיודעים לבחור נכון קרקעות להשקעה שעתידות לשלש את ערכן, או שמא מדובר ביזמים בתחילת דרכם או גרוע מזה, ביזמים ששמם הרע הולך לפניהם.

שתפו את המאמר לחברים:

Email
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Facebook
דילוג לתוכן