א.ב מוראנו לוגו
קניית קרקע

קניית קרקע – כל הטיפים החשובים שיסייעו לכם לקנות נכון

הליך קניית קרקע מחייב אתכם להכיר היטב כמה נקודות חשובות שיסייעו לכם לבחור נכון את הקרקע הטובה ביותר עבור הצרכים שלכם. כיום, ישנן לא מעט קרקעות המשווקות למכירה ולכן, חשוב לדעת לבחור מהן את הטובות ביותר. אך עוד לפני שניגע בכל הטיפים החשובים שיסייעו לכם לבחון היטב את כדאיות ההשקעה, כדאי שתכירו את הרעיון העומד מאחורי רכישת קרקעות. ראשית, חשוב להדגיש כי אפיק זה של קניית קרקע מאפשר לרבים ללא הון עצמי גבוה להשקיע את כספם. כיום יש לא מעט קרקעות במחירים נמוכים במיוחד שמאפשרים למשקיעים קטנים רבים ליהנות מרכישת חלקה. שנית, ככל שמשקיעים במצב גולמי יותר, כך פוטנציאל הרווח גדול יותר, מה שמציב את האפשרות של קניית קרקע כאחת האפשרויות הרווחיות ביותר. קניית קרקע חקלאית אשר עדיין אינה עברה את הליך הפשרתה ואינה מיועדת למגורים, תאפשר למשקיעים רבים לקנות אותה במחירים מוזלים וליהנות מעליית ערך משמעותית לאחר תום שלבי ההפשרה. המשקיעים שיחזיקו בקרקעות עד לאחר תום שלבי הבנייה יוכלו ליהנות מרווח גדול במיוחד.

הסיבות בגינן משקיעים רבים בוחרים בקרקעות – מחירים נמוכים ופוטנציאל רווח גדול

הסיבות הללו מושכות לא מעט משקיעים לעולם הקרקעות, אך האם באמת מדובר בהשקעה נבונה שתניב אחוזי תשואה תלת סיפרתיים על הכסף שלכם? בכלל לא בטוח. ישנם נקודות רבות שחשוב להכיר לפני שבוחרים אדמות למכירה. כפי שהזכרנו, כיום יש לא מעט אדמות למכירה שאינן מופשרות במחירים זולים, אך כלל לא בטוח שכולן יעברו את הליך ההפשרה בעתיד. א.ב מוראנו עוסקים בתחום מזה שנים ארוכות ומכירים היטב את כל הדרכים לזהות השקעה טובה שתצליח לעבור את כל השלבים הנדרשים עד להשגת התשואה המיוחלת. אז לפני שאתם ממהרים לרכוש קרקעות למכירה, הנה לכם כמה נקודות חשובות שיסייעו לכם לעשות זאת נכון.

בחינת סוג הקרקע בתוכניות המתאר – מיועדת להפשרה?

תחילה, חשוב לדעת כי ניתן לבחון את סוג הקרקע ומצבה בקלות רבה על ידי תוכניות המתאר. אנשים רבים לא מודעים לעובדה כי מעבר לכך שמדובר בקרקע חקלאית, ניתן לבדוק את מצבה לעומק ולהבדיל בין שני סוגי קרקעות חקלאיות למכירה. האפשרות הראשונה היא קרקע חקלאית המיועדת להפשרה והאפשרות השניה היא קרקע חקלאית שאינה מיועדת להפשרה. נבירה בתוכניות המתאר יאפשרו לכם להבין האם הקרקע בה אתם מתעניינים אכן תשלים את כל שלבי ההפשרה המיוחלים בשנים הקרובות או לא. במידה ומדובר בקרקע שאינה מיועדת להפשרה ואף לא הונחו תוכניות עתידיות לגביה, רכישתה היא בגדר הימור. משקיעים רבים מהמרים בעת קניית קרקע ללא ידיעה שאין שום צפי לשינוי במצבה של הקרקע שהם קונים. לכן, קיימת חשיבות רבה בראש ובראשונה לגשת לתוכניות המתאר ולוודא כי הקרקע בה אתם מתעניינים אכן עתידה לעבור הליכי הפשרה בעתיד הקרוב.

מחיר הקרקע מגלם את מצבה – ככל שהמחיר נמוך יותר כך הקרקע רחוקה יותר מהליך ההפשרה

לאחר שבחנתם את הנתון הראשון והחשוב ביותר, חשוב לדעת כמה פרטים אודות מחיר קרקע למכירה. מחיר הקרקע בה אתם מתעניינים מעיד המון על מצבה. כפי שהזכרנו מעלה, ככל שהמשקיע רוכש קרקע במצב גולמי יותר, כך הוא נהנה מעליית ערך גדולה יותר. לכן, במידה ומחיר הקרקע בה אתם מתעניינים נמוך במיוחד, כנראה שאתם מתעניינים בקרקע במצבה הגולמי ביותר, כלומר, ללא כל צפי או תוכנית ממשית לקידום הליכי הפשרתה. במידה וישנן תוכניות ממשיות להשלמת הליך הפשרה עתידי, מחירי הקרקע יושפעו מכך. לכן, אם מחיר הקרקע בה אתם מתעניינים נמוך במיוחד, כדאי שתידלק לכם נורה אדומה ראשונה שתגרום לכם לבחון את כדאיות ההשקעה ביתר שאת. א.ב מוראנו מכירים את כל הדרכים לבחון את מצבה של הקרקע לעומק ולזהות את כל הגורמים המשפיעים על מחירה. אז איך עושים את זה אתם שואלים? הנקודה הבאה היא אחת מהאפשרויות.

הגיעו למקום הקרקע ובחנו את השטח

הנקודה הבאה שתסייע לכם לבחון היטב את כדאיות קניית קרקע חקלאית היא הגיעכם למקום הקרקע. כפי שהזכרנו לעיל, לעיתים מחיר הקרקע מעיד על מצבה ואחת השיטות להבין מדוע מחיר קניית קרקע מרגיש נמוך מידי היא להגיע לראות את הקרקע בעיניים. במידה ואתם מזהים בעיות שונות במיקומה של הקרקע הן יכולות להיות ההסבר למחיר הנמוך שמגלם את פוטנציאל הרווח הנמוך. קרקעות למכירה בסמוך לפארקים לאומיים, גנים לאומיים, פסי רכבת, קווי תחבורה ציבורית עתידיים או בסיסים צבאיים עתידות לעבור קשיים רבים בעת הליכי ההפשרה. לא אחת קרקעות אלה אינן מופשרות כלל, מה שאומר כי הן ישארו במצבן החקלאי ולא תוכלו לעשות בהן דבר. לכן, אל לכם להשלים את הליך קניית קרקע ללא הגיעכם למיקומה הפיזי בכדי לבחון את השטח. חשוב לפתוח עיניים ולהיות ערניים לכל דבר שעלול לפגוע בהתקדמות הליכי ההפשרה של הקרקע שלכם. מוכרי הקרקעות בחנו היטב את השטח ואת הפוטנציאל הגלום בקרקע שהם מנסים למכור, כך שאם מחירה זול ייתכן שהם הצליחו לאתר גורם כלשהו שעתיד להוות מכשול בהליך ההפשרה. כהשלמה לנקודה זו, חשוב לבדוק היטב בתוכניות המתאר האם ישנם גורמים שעתידים לפגוע בהליך ההפשרה של הקרקע. כל מה שבדקתם בעיניים, ניתן לבדוק בצורה מדוייקת הרבה יותר בעזרת תוכניות המתאר הנגישות בקלות ברשת.

וודאו שהקרקע ממוקמת בסמוך לקרקעות שכבר עברו את הליך הפשרתן

טיפ נוסף וחשוב במיוחד שיסייע לכם לבחון את פוטנציאל ההשקעה בהליך קניית קרקע חקלאית הוא בדיקת מיקום הקרקע וכן כל הקרקעות בסביבתה. במידה והקרקע בה אתם מתעניינים ממוקמת בסמוך לקרקעות רבות נוספות שכבר השלימו את הליך הפשרתן או לכל הפחות התחילו אותו, קיימת סבירות גבוהה שהתהליך ידביק גם את הקרקע שלכם. א.ב מוראנו יודעים לבחון במדוייק את מיקומי הקרקע והמרחק שלה מקרקעות שכבר עברו את הליך ההפשרה בשנים האחרונות. לעומת זאת, קניית קרקע אשר ממוקמת באזור שאינו עבר הליך הפשרה ואינו מיועד לבנייה עתידה לגרום לכם להמתין שנים ארוכות להליך ההפשרה אם בכלל. הרשויות המקומיות לא יאשרו הפשרת חלקת קרקע חקלאית בודדות במטרה למנוע יצירת מובלעות עירוניות חסרות כל סדר. לכן, חשוב מאוד לוודא כי הקרקע בה אתם מתעניינים ממוקמת בסמוך לקרקעות שכבר עברו את הליך ההפשרה בשנים האחרונות. חשוב להדגיש כי יש לא מעט תוכניות ברמה האשורית, המחוזית והארצית. במידה ואתם רוצים לבחון היטב קניית קרקע, חשוב לוודא שאתם בוחנים את התוכניות בכל הרמות השונות. לא אחת קורה שתוכניות ברמה האזורית לא נפסלו על ידי הוועדה הארצית ובכל זאת מוכרי הקרקעות ממשיכים להציג אותן לקונים הפוטנציאליים אשר בטוחים כי התוכניות הללו בתוקף. לכן, אל לכם להסתפק בבחינת תוכניות מחוזיות, חשוב לוודא כי הן מסונכרנות עם התוכניות הארציות או לכל הפחות לא נפסלו על ידי הוועדה הארצית. א.ב מוראנו ישמחו להעמיד לרשותכם את כל ניסיונם בתחום על מנת לוודא שתצליחו להשלים קניית קרקע מוצלחת עם פוטנציאל רווח אמיתי וכדאי.

שתפו את המאמר לחברים:

Email
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Facebook
דילוג לתוכן